Bloog Wirtualna Polska
Są 1 270 152 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

POZNAJ PIĘKNO WARMII I MAZUR!

LOGO WARMII I MAZUR


Podziel się
oceń
2
1

Najwyższa budowla na Warmii i Mazurach jak i w całej polsce.

Najwyższą budowlą w regionie i jednocześnie w Polsce jest maszt stacji nadawczej radia i telewizji w Olsztynie - Pieczewie. Został on wybudowany w 1969 roku i początkowo miał 330 metrów wysokości. Kilka lat później dodano do niego charakterystyczny tubus zawierający anteny, co zwiększyło wysokość masztu do 360 metrów. Programy radiowe nadawane z anten masztu w Pieczewie słyszalne są nawet w odległości 150 km. Np. Radio Olsztyn dobrze słychać w niektórych dzielnicach Gdyni.


Podziel się
oceń
1
4

Agroturystyka

Coraz bardziej popularnym słowem w języku polskim staje się agroturystyka. Jak sama nazwa wskazuje jest to nic innego jak wykorzystanie walorów i tradycji wsi do celów turystycznych. Wypoczynek na wsi w rejonie atrakcyjnym turystycznie, jakim są Warmia i Mazury, to najlepszy sposób ucieczki od miejskiego zgiełku i zanieczyszczenia powietrza. Agroturytsyka to przede wszystkim spędzenie czasu w sposób niekonwencjonalny. Każdy ma możliwość zamieszkania z gospodarzami, poznania istot prac rolnych, produkcji oraz sporządzania zdrowej i ekologicznej żywności. Wczasy na wsi to możliwość uczestniczenia w pracach rolnych, kontakt ze zwierzętami, zarówno gospodarskimi jak i dziką, i wolną naturą.

Warmińsko-Mazurska wieś to świeże i nieskazitelne powietrze, czysta woda, bliskość przyrody, świergot ptaków, szum drzew i wody, a przede wszystkim odprężenie i zapomnienie o szarej codzienności.
Agroturystyka, jako źródło dochodu, przyczynia się do zachowania rodzimych i małych gospodarstw rolnych. Utrwala tradycję i kulturę, staje się pomostem łączącym wieś z miastem, pozwalając jednocześnie na bliższe poznania nowych i ciekawych osobowości.

Podziel się
oceń
1
1

WARMIA


Podziel się
oceń
1
1

WARMIŃSKI STRÓJ LUDOWY

Strój kobiecy 

Podstawowym elementem kobiecego ubioru była biała koszula z lnianego płótna na guziki. Rękawy najczęściej były marszczone, a kołnierzyki wykładane. Na koszulę zakładano westkę - czerwoną kamizelkę z drelichu lub sukna. Na szczególne okazje nakładano kabat - rodzaj żakietu mocno dopasowanego do ciała, ściśniętego w talii, ozdobionego koronkami i plisami. Kolejnym nakryciem wierzchnim jest jubka - bardziej luźniejszy i nie ograniczający ruchów kaftanik z długimi rękawami. Na niedzielę i święta kobiety zakładały bogato zdobione trójkątne chusty. Pod koszulą i spódnicą znajdowały się dwie lub trzy halki zwane odspodnikami lub kitlami łospódnimi. Dolną część garderoby stanowiły szerokie spódnice, zwane kitlami. Występowały najczęściej w kolorze czarnym, brązowym, granatowym i czerwonym, często w kratę, w późniejszych czasach głównie jednolite czerwone i niebieskie. Suknie były mocno marszczone i zakończone koronką czy to frędzlami. Strój uzupełniał biały fartuszek. Najważniejszym elementem ubioru warmińskiej kobiety był czepiec (twarda micka, mniętka micka, gelonek). Były to zdobione złotymi nićmi koronkowe arcydzieła wiązane pod brodą. czepce nosiły tylko kobiety po ślubie.

Strój męski

Powszechne w ubiorze były koszule z grubego, białego płótna, w święta noszono koszule z delikatniejszych płócien. Koszula posiadała marszczony, wiązany kołnierz i marszczone mankiety. Następnie nakładano półkoszulek z czarnego sukna, a od święta westę - kamizelka z sukna tkanego w drobne prążki. Najczęściej występowały one w kolorze czerwonym, niebieskim, granatowe, cimnoczerwone, zielone, brązowe, zapinane były na osiem błyszczących guzików i z długim sztywnym kołnierzem. W pasie przewiązywana była kolorową krajką. Kamizelka z rękawami nosiła nazwę - wanik. Zimą na wierzch nakładano sukman, jego niebieski kolor zarezerwowany był tylko dla zamożnych chłopów. Na co dzień noszono parciane, czarne lub niebieskie spodnie, a w święta sukienne, czarne lub granatowe lub dobrane do koloru kamizelki, czasem również prążkowane, zwężane przy nogawce. Noszono futrzane czapki z czasem zastąpione przez kapelusze z filcu. Całość dopełniały brązowe lub czarne buty sięgające do łydki.


Podziel się
oceń
25
19

WARMIA


Podziel się
oceń
1
2

Mazurski strój ludowy.

Strój damski

Kobiety latem ubierały się w westki albo kabaty oraz spódnice, a pod nie zakładały odspodki. W domach poruszały się boso a do pracy w polu w chodziły w klocach. Mężatki zawsze zakładały kabaty a dziewczęta staniki. W polu mężatki przewiązywały spódnice fartuchem a na głowy zakładały lniane chusty. Kobiety w kwiecie wieku zwano grózkami – nosiły się podobnie jak mężatki. W chłody zakładały tzw. watówki – ocieplane halki futrowane.
Zimą panie zakładały koszule i suknie z długimi rękawami, barchanowe wistki. Nogi chroniły strykowane pończochy i kloce. W pracy nosiły samodziałowe pasiaste fartuchy. Głowy chroniły czarnymi wełnianymi chustami a ręce wełniane rękawiczki. Nosiły też białe nie zdobione czepki, a na nie czerwone, zielone, niebieskie zawiązywane od tyłu chustki. Mazurki nosiły czarne buciki sznurowane do połowy łydki

Strój męski

Panowie ubierali się w białe, lniane koszule i długie, obcisłe, lniane spodnie (zwane portkami lub buksami). W chłody dodatkowo nakładali czerwone, brunatne lub niebieskie kamizelki tzw. westy a na nie niebieskie albo granatowe marynarki tzw. żakiety lub jaką. Na nogi wkładali skórzańce, klumpy, korki – długie buty. Panowie głowy chronili szarymi filcowymi lub słomianymi kapeluszami. Na ubiór roboczy składały się: lniane koszule, kalesony z flaneli (powłóczki), czarny półkoszulek, westki, flanelowe spodnie. W pracach przydomowych obuwano drewniaki albo klumpy. Na nogi zakładano wełniane pończochy a na głowy baranie czapki

strój dziecka

Narodzone dzieci ubierano we flanelowe koszulki. Do uroczystości chrztu dzieci ubierano w pieluszki i jaczki, na głowę zakładano myckę


Podziel się
oceń
24
17

MAZURY.


Podziel się
oceń
2
1

STATYSTYKI

Odwiedziny: 9656

KALENDARZ

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl